כלב מתגרד מפרעושים

פרעושים לכלב – המדריך המלא

אחת הבעיות המוכרות והגדולות ביותר בגידול בעלי חיים בבית, בעיקר כלבים, היא בעיית הפרעושים והקרציות. במדריך זה נתמקד בפרעושים, העשויים לגרום ללא מעט נזק גם לבריאות שלכם וגם של הכלבים שלכם כמובן. הפרעושים נפוצים מאוד ברוב ימות השנה וחשוב לבצע פעולות מניעה שונות על מנת להפחית את הסיכון להימצאותם.

כאשר אלה כבר מגיעים לכלבכם ולביתכם חשוב לטפל בנושא במהירות האפשרית על מנת לשמור על הבריאות של כולם, למנוע מהם להתרבות ולמנוע נזקים גדולים יותר בהמשך.

מהם פרעושים?

פרעושים הינם חרקים קטנים וטורדניים. מעגל החיים שלהם מונה 4 שלבים: שלב הביצה, שלב הזחל, שלב הגולם ושלב הפרעוש הבוגר. הנקבה יכולה להטיל עשרות ביצים ביום כך שקצב ההתרבות של הפרעושים הוא מהיר מאוד ואם לא תטפלו בנושא במהירות זה יכול לגרום לנזק בלתי הפיך לאחר מכן.

הביצים יכולות ליפול מפרוותו של הכלב שלכם בקלות ולהתפזר בכל הבית, בעיקר על השטיח, הספות ואזור הרביצה של הכלב. לאחר כמה ימים הביצים בוקעות והופכות לזחלים ולאחר כשבוע-שבועיים הופכים לגלמים. לאחר מכן שלב הגולם אורך בממוצע כמה שבועות ומשם בוקעים הפרעושים הבוגרים. אלה ניזונים מדם ולכן עשויים להטריד מאוד את הכלב שלכם, בעלי חיים אחרים בבית וכמובן גם את בני האדם בבית. 

כיצד הם מגיעים אל הכלבים שלנו והבית שלנו?

פרעושים הינם בעלי יכולת ניתור מופלאה ויכולים לקפוץ לגובה של 50-60 ס”מ ויותר לעיתים. מה שאומר שהם יכולים לקפוץ בקלות על פרוותם של הכלבים שלכם כאשר אלה נמצאים בגינה או במהלך טיול אתכם בפארק או ברחבי העיר. בדרך כלל הם יחיו בדשא או באדמה במקומות אחרים בטבע אולם הם יחפשו “מארח” מתאים שיוכלו למצוא ממנו את דמו כדי להתקיים ולהתרבות.

לעתים אלו יהיו חתולי רחוב או בעלי חיים אחרים בטבע אולם יכולים בקלות לטפס על הכלבים שלכם ולרבוץ בפרווה שלהם. כך הם גם עשויים להגיע עם הכלב לביתכם, להטיל ביצים שיתפזרו באזור הרביצה של הכלב, על פרוותו ובאזורים נוספים בבית ולהתרבות במהירות מבלי שתשימו לב לכך. 

כיצד ניתן לזהות שיש לכלב שלנו פרעושים?

כדי להפחית את הסיכון להתרבות הפרעושים או לגרימת נזק לבריאות שלכם או של הכלב שלכם חשוב לזהות את הפרעושים במהירות ולטפל בבעיה. זיהוי הפרעושים יכול להתבצע בכמה דרכים עיקריות:

  • זיהוי פיזי של הפרעושים – אם ראיתם את הפרעושים במו עיניכם על הכלב, אזור הרביצה שלו, על השטיח, על הספה או בכל מקום אחר. אם ראיתם סימנים של כתמי דם או כתמים חומים קטנים מפוררים על הרצפה.
  • אם אתם רואים את הכלב מתגרד באופן פתאומי ואינטנסיבי או סובל מגירוד בלתי פוסק.
  • במקרה של בעיות בריאות כמו חולשה, עייפות או דיכאון.
  • אם יש נשירה של שיער באזור בסיס הזנב והטוסיק בדרך כלל זה סימן להימצאותם של הפרעושים.

כיצד הם יכולים להזיק לכלב או לנו?

פרעושים הם מטרד לא קטן. הם עשויים להזיק לכם ולכלבים שלכם בכמה וכמה דרכים. ראשית הם עוקצים את הכלב כי הם ניזונים מדם וזה עשוי לגרום לו לגירודים וחוסר שלווה. הוא עשוי להתגרד ללא הפסקה, לא לישון בצורה נוחה, להגיב בצורה חסרת סבלנות ועצבנית, להיות לא רגוע ולהרגיש כתוצאה מכך לא טוב.

כלב הסובל מפרעושים יכול גם לא לאכול, לסבול מדיכאון, כאבים בחניכיים מרוב גירודים וחוסר שקט. כמו כן הוא עשוי לנגוס בעצמו ולפצוע את עצמו. נוסף לחוסר השקט והגירודים הבלתי פוסקים, הרי שהפרעושים עשויים להעביר חיידקים ומחלות, בוודאי אם היו אצל אורח אחר, מצצו את דמו וכעת זה מתערבב עם הדם של הכלב שלכם.

בנוסף גם אתם יכולים לסבול מגירודים, עקיצות, אלרגיות, אדמומיות ולא מעט תופעות לוואי אחרות. לכן חשוב לטפל בפרעושים בהקדם.

איך נוכל לטפל בפרעושים בצורה נכונה ויעילה?

טיפול בפרעושים בצורה יעילה הוא טיפול מקיף הכולל את ניקיון הכלב שלכם, שימוש בכדורים מתאימים נגד פרעושים ו/או אמצעים נוספים לנטרול הפרעושים. ניקיון ושאיבה כוללים של הבית, כיבוס של מצעים ואזור הרביצה של הכלב ועוד. 

כדי שהטיפול בפרעושים יהיה יעיל ובאופן מלא יש לטפל לא רק בפרעושים החיים אלא גם בביצים, בזחלים ובגלמים. כדי לעשות זאת יש כמה דברים שצריך לבצע:

  • לקלח את הכלב – יש לקלח היטב את הכלב שלכם, להבריש אותו באמצעות מסרק צפוף ולדאוג באופן כללי לניקיון הכלב לעתים קרובות.
  • יש להשתמש בשמפו מיוחד נגד פרעושים.
  • ניתן לעשות שימוש בריסוס מיוחד נגד פרעושים ו/או על פרוות הכלב (פחות מומלץ להשתמש בחומרים כימיים על פרוות הכלב כדי שלא יבוא עם זה במגע).
  • יש קולרים נגד פרעושים שהריח והחומרים שהם פולטים מיועדים להרחיק את הפרעושים.
  • כדורים – יש כדורים נגד פרעושים, חלקם ניתנים אחת לחודש, חלקם אחת ל3 חודשים. אלה מייצרים חומרים שמגיעים דרך מחזור הדם של הכלב אל הפרעושים אשר מנסים למצוץ את דמם וממיתים אותם.

מלבד הטיפול בכלב עצמו חשוב לטפל גם בביצים וביתר מעגלי החיים של הפרעושים העשויים להימצא בביתכם. לכבס היטב את המיטה/המזרן של הכלב והשמיכות שלו. יש לכבס את המצעים של הספות, והמיטות. לבצע שאיבה לספות ולשטיח. ולדאוג לניקיון הבית לעתים קרובות.

אילו פעולות נוכל לבצע לצורך מניעה והפחתת הסיכון להימצאותם?

גם כאשר אין פרעושים באופן גלוי, אלה יכולים להגיע בכל רגע בו הכלב יוצא מהבית לעשיית צרכים או לטיול בפארק. על כן חשוב לשמור באופן שוטף על ניקיון הכלב והבית להפחתת הסיכון והימצאותם. שמרו על סביבת רביצה נקייה ונעימה לכלב, קלחו את הכלב לעתים קרובות בהתאם להמלצת הווטרינר, השתמשו באמפולה מתאימה לצורך מניעה.

לפרטים נוספים והמלצת וטרינר, אנו במחמדי נשמח לסייע לכם בכל צורך. צרו קשר באתר או בטלפון ונשמח להכיר אתכם ואת הכלבים שלכם!

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.