כלב במרפאה וטרינרית

סירוס ועיקור כלבים

כאשר מדובר בכלבים שלנו, לעתים אין ברירה אלא לעקר/לסרס אותם במטרה לשמור על בריאותם, להאריך את אורך ואיכות חייהם ואף לשפר את התנהגותם. כאמור סירוס ועיקור של כלבים הוא דבר מוכר וידוע ושירות המסופק על ידי כל וטרינר מוסמך ומורשה המפעיל מרכז וטרינרי פרטי בעל רישיון. במדריך זה נדבר על אפשרויות הסירוס והעיקור של הכלבים, כיצד זה מתבצע, כמה זמן החלמה ואת היתרונות והחסרונות של ההליך.

מהו הליך סירוס?

סירוס הוא הליך המיועד לכלבים זכרים ובמהלכו מתבצע ניתוח בהרדמה מלאה ובו מוציאים את האשכים מהגוף. פעולה זו מתבצעת על ידי ביצוע חתך קטן בשק האשכים של הכלב. ההליך הוא פשוט ומהיר בדרך כלל ולאחר כמה שעות של התאוששות והתעוררות הכלב חוזר הביתה לבעליו להמשך התאוששות וריפוי. על הכלב יהיה קונוס פלסטיק מסביב לראשו כדי למנוע ממנו לגרד וללקק את האזור המנותח שייסגר על ידי סיכות. לאחר יום הכלב צפוי לחזור לפעילות מלאה ולאחר 10 ימים לחזור לווטרינר להורדת הסיכות.

מהו הליך עיקור?

הליך העיקור מיועד לכלבות נקבות. במהלך הרדמה כללית מוציאים מגופן את השחלות. מבצעים חתך מעל אזור הטבור בדרך כלל לביצוע פעולה זו. הליך ההחלמה דומה לזה שפירטנו בפסקה הקודמת והינו מהיר יחסית.

הסיבות שבגינן אנו מסרסים/מעקרים את הכלבים שלנו

 • רפואית – עבור רבים מדובר בסיבה רפואית לפני הכול. מחקרים רבים שנעשו בנושא גילו כי סירוס/עיקור כלבים מסייע בהפחתת סכנות למחלות ובעיות בריאותיות שונות כמו דלקת ערמונית, מניעת מחלות מין המועברות בין הכלבים, מחלות בדלקת הרחם ועוד. כל בעל כלב רוצה לשמור על הכלב/ה שלו עד כמה שניתן ולהעניק להם חיים טובים וארוכים והמפתח לכך הוא כמובן הבריאות והטיפול השוטפים.
 • התנהגותי – כלבים מסורסים ומעוקרים מראים שיפור ניכר בהתנהגות שלהם ומפחיתים אגרסיביות, סירוס הכלב הזכר מפחית את הצורך שלו להשתין בכל פינה בבית לסמן טריטוריה, את האגרסיביות כלפי זכרים אחרים או כלפי בני אדם ועוד.
 • היגיינית – מלבד נושא השתן הרי שאצל כלבות בזמן הייחום יש גם טפטופי דם ברחבי הבית ולכן הסירוס יכול לתרום גם מבחינה היגיינית.
 • אתית – אחד הנושאים המדוברים ביותר בכל הנוגע לכלבים (וגם לחתולים אגב) בישראל היא שקצב ההתרבות שלהם הוא מהיר ומרובה, כזה שבני האדם לא יכולים להתמודד אתו ולכן כלבים רבים מוצאים את עצמם בסופו של דבר מתים מרעב ברחובות או באגודות של בעלי חיים המנסים להציל אותם ולמצוא להם בית מאמץ. לצערנו הרב אלפי כלבים וחתולים מורדמים בכל שנה בישראל, בין אם מדובר בכלבים ברחובות ובין אם דרך אותן אגודות שלא יכולות כבר לטפל בהם בשל הכמות ההולכת וגדלה. לכן עיקור/סירוס כלבים בעודם בגיל צעיר והפחתת קצב ההתרבות שלהם תורם לכך שיהיו פחות כלבים חסרי בית, פחות כלבים מורדמים ופחות כלבים שמתים מרעב ומתנאי מזג האוויר קיצוניים בחוץ.

היתרונות בסירוס כלבים

 • הפחתת הגישה התוקפנית כלפי זכרים אחרים ואפילו כלפי בני אדם.
 • מניעת הצורך של הכלב הזכר להשתין ברחבי הבית לסמן טריטוריה.
 • מניעת האפשרות להכניס נקבה אחרת להריון לא רצוי.
 • הפחתת הסיכון למחלות שונות כמו סרטן הערמונית, דלקות אשכים ועוד.
 • מניעת התנהגות מינית אגרסיבית כמו ניסיון הזוודגות עם בני אדם, חפצים וכו’.
 • מניעת הסיכון שהכלב ינסה לברוח מהבית בכל הזדמנות כדי למצוא נקבה לזיווג.

היתרונות בעיקור כלבות

 • מניעה של הריון לא רצוי – כל הריון שכזה יכול להוביל לכמה גורים שאם לא תוכלו לטפל בהם סביר להניח שיזרוק לרחוב או יורדמו כך שאין היגיון בלהביא גורים, לגרום לכלבה לסבול את ההיריון וההמלטה ובסוף לא לטפל בהם.
 • מניעת הדימום בזמן הייחום וכן תקופת הייחום הלא פשוטה לכלבה.
 • הפחתת הסיכון לבעיות רפואיות שונות כמו סרטן הרחם, גידולי עטינים ועוד. 
 • הפחתת הסיכון לבעיות התנהגותיות לא ראויות כמו התנהגות סקרנית ליד זכרים במהלך טיול או יללות ובזמן הייחום.
 • יש כלבות שמתחייבות כמה פעמים בשנה ויש נקבות שמתחייבות פעמיים בשנה. 

מתי מומלץ לסרס/לעקר את הכלבים שלנו?

על פי וטרינרים ומומחים רבים הגיל המומלץ ביותר לביצוע עיקור או סירוס יהיה בגיל 6 עד 12 חודשים. כאשר הכלבים עוד בגיל צעיר וההורמונים הזכריים והנקביים עוד לא השתחררו או רק החלו להשתחרר. ככל שהם צעירים יותר כך היעילות של העיקור/הסירוס תהיה גדולה יותר. עם זאת, במידה ואתם מאמצים כלב/ה שהם כבר מעבר לגיל שנה אך הם אינם מסורסים/מעוקרים עדיין כדאי להיוועץ עם הווטרינר בהתאם למצבם הרפואי, הגיל, המשקל וסביבת המחיה שלהם לגבי ההמלצה האם ומתי לסרס/לעקר אותם.

בשורה התחתונה – האם מומלץ לעקר/לסרס את הכלבים שלנו?

אז אם נסכם את כל מה שנאמר פה נאכל לומר שעיקור/סירוס של הכלבים שלנו יכול לתרום להם להארכת חיים, שיפור המצב הבריאות, שיפור ההתנהגות והתפקוד ומניעת הריונות מיותרים שיובילו לרבייה של גורים שלא תוכלו לטפל בהם ותתקשו למצוא להם בית. אלמלא מדובר בכלב גזעי שאתם מרביים אותו בצורה מכוונת ויהיה לגורים היכן לגדול, לאכול, לקבל חום ואהבה וקורת גג כמובן – אנו ממליצים לעקר/לסרס את הכלבים,

להפחית את הסיכון שלהם למחלות שונות ולסייע להם לחיות בשלווה ובנחת. הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה והוא די פשוט יחסית כאשר באותו היום הכלב/ה שלכם יחזרו הביתה להמשך התאוששות והחל מיום למחרת הם יחזרו לפעילות מלאה ושמחה יותר, לאחר 10 ימים ירדו גם הסיכות זכר לניתוח ואלה יוכלו להמשיך בחייהם בשמחה ובאושר.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.