עיקור חתול

סירוס ועיקור חתולים

חתולים הם אולי בעל החיים הביתי הנפוץ ביותר בישראל ביחד עם הכלבים וגם הפופולרי ביותר אחרי כלבים. כאשר אנו באים לאמץ חתול חדש ממליצים לנו ולפעמים אף מתנים לנו את האימוץ בסירוס/עיקור החתול ולא תמיד אנו מבינים מדוע.

לסירוס או עיקור החתולים שלכם יכולה להיות השפעה על אורח חייו של החתול, הפחתת הסיכון למחלות שונות, שיפור אורח החיים ואופיו של החתול שלכם ותורם גם לנושא מניעת רבייה לא רצויה של חתולים והימצאות של חתולים רבים ברחוב או חתולים רבים שמורדמים כשם שלא מוצאים להם בעלים.

בעיית ההתרבות של החתולים ברחבי הארץ

אחת הבעיות הקשות ביותר עם חתולים היא נושא הרבייה שלהם. חתולה ממוצעת מתייחמת מספר פעמים בשנה ובכל המלטה יכולה להגיע גם ל4-5 גורים בממוצע. קצב הרבייה הוא גבוה מאוד כך שחתולים רבים מוצאים את עצמם ברחוב או באגודות בעלי חיים שונות המנסות להעניק להם מחסה ומזון לזמן מסוים ולמצוא להם משפחה מאמצת.

לצערנו הרב מרבית החתולים הנמצאים ברחוב מתים בגיל מוקדם בשל מחלות, רעב, אי יכולת להתמודד עם תנאי מזג האוויר השונים, התקפות של בעלי חיים אחרים, דריסה לא מכוונת ועוד. סירוס ועיקור חתולים הוא ניתוח פשוט, מהיר, בעל אחוזי הצלחה מאוד גבוהים (כמעט מושלמים) ומלבד העובדה שהם יסייעו לבעיית הרבייה ומניעת הריונות לא רצויים הם גם יסייעו לשיפור איכות חייו של החתול ושלכם.

כך סירוס ועיקור חתולים יוכל לסייע לנו לפתרון הבעיה

 סירוס ועיקור חתולים עוזר להפחית משמעותית את מצב הרבייה שלהם וכך מפחית את כמות החתולים המורדמים מדי שנה כתוצאה מכך שאין מי שיטפל בהם. כמו כן גם העמותות והאגודות המטפלות בבעלי חיים נטושים ומחפשת להם בית חם לא עומדים בעומסים ובכמויות בעלי החיים שהם צריכים לטפל בהם וכאשר זה עובר את המכסה האפשרית הם נאלצים לשלוח חתולים להרדמה לצערנו. 

האם יש יתרונות נוספים לעיקור או סירוס חתולים?

ודאי. לעיקור וסירוס של חתולים יש יתרונות רבים, הן לאופי הנוח יותר של בעל החיים שלכם, הן לנוחיות ושיפור החיים שלכם, הן להתנהגות של בעל החיים וכן הפחתת סיכונים למחלות שונות. נרחיב על כך מעט ממש בעוד רגע.

כיצד מתבצע סירוס חתול והליך ההחלמה

סירוס של חתול זכר יכול לעבור בקלות ובמהירות יחסית ואם הניתוח מתבצע בשעות הבוקר הרי שכבר באותו היום בשעות הערב החתול יכול לחזור לביתו לאחר ההתעוררות מההרדמה ולצורך המשך התאוששות בבית. כאמור, הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה לאחר צום של 10-12 שעות בהתאם להוראת הווטרינר.

חשוב להתנהג כרגיל שהחתול לא יהיה בלחצים מיותרים. לאחר ההרדמה מגלים את האזור של הנתיחה, מנקים אותו עם חומר סטרילי ומבצעים חתך קטן בשק האשכים של החתול ומוציאים את האשכים, קושרים את הצינורית ולאחר מכן תופרים את המקום. 

כשעתיים לערך אחרי שהחתול יתעורר ויתאושש מעט אפשר להתחיל לתת לו לאכול ולשתות בהדרגה. החתול גם יקבל משככי כאבים ובמשך שבוע כדאי שלא יצא מהבית ולא ילקק או ינשך את אזור התפרים. על כן מומלץ להשתמש במעין צווארון קונוס בשבוע זה. 

היתרונות של סירוס חתול

 • על פי מחקרים רפואיים רבים נראה שתוחלת החיים של חתול מסורס ארוכה יותר מזו של חתול לא מסורס.
 • מניעת הסיכון להידבקות במחלות מין שונות.
 • הפחתת הסיכון להידבקות במחלות כמו לוקמיה ואחרות.
 • הפחתת הסיכון לפציעות וחבלות כתוצאה ממריבות עם חתולים זכרים אחרים. 
 • החתול יהיה במצב רוח טוב יותר, רגוע יותר ויחפוץ במגע.
 • מניעת הצורך של החתול הזכר להשתין ברחבי הבית כדי לסמן טריטוריה. 
 • החתול לא יברח מהבית כדי לחפש אחר חתולות מיוחמות.
 • שיפור המודעות להיגיינה.
 • ועוד.

כיצד מתבצע עיקור חתולה? 

עיקור חתולה מתבצע לאחר צום של 10-12 שעות, בדומה לסירוס חתול. הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה, כאשר לאחריה מבצעים חיתוכים קטנים בבטן ומוציאים את השחלות והרחם. לבסוף תופרים את המקום לצורך חידוש הרקמות בתקופת ההחלמה ומניעת דימום.

לאחר כמה שעות של התאוששות והתעוררות מההרדמה החתולה תוכל לחזור להמשך התאוששות בביתה. גם כאן מומלץ לתת לחתולה שבוע של זמן להחלמה בבית ורק לאחר מכן לאפשר לה לצאת החוצה. מומלץ לשים לה קולר מיוחד שלא תוכל להגיע לגירוד וליקוק הבטן ופתיחת התפרים.

היתרונות בעיקור חתולה

 • תוחלת חיים ארוכה יותר.
 • מניעת מצב של הריון והמלטה לא רצויים.
 • מניעת תופעת היללות והבכי המעצבנים בתקופת הייחום.
 • מניעת הסיכון שאלה יברחו מהבית למציאת זכרים לצורך זיווג.
 • הפחתת הסיכון למחלות שונות כמו סרטן הרחם, דלקות ועוד.
 • מניעת הרביצה של חתולים זכרים מיוחמים בסביבת הבית.

האם יש גם חסרונות לעיקור או סירוס חתולים?

כמו בכל ניתוח גם במקרה של סירוס או עיקור ישנם סיכויים פוטנציאליים לסיבוכים. אמנם מדובר בניתוח עם אחוזי הצלחה כמעט מושלמים אולם תמיד קיימים מעט סיכונים. ייתכן ויהיה צורך במזון שונה מזה שהחתול/ה שלכם יתרגלו אליו.

מתי מומלץ לעקר/לסרס את החתולים שלנו?

אם כן על פי וטרינרים ומומחים בתחום הזמן הטוב ביותר לעיקור או סירוס חתול יהיה בגיל של 4-8 חודשים אם כי גם עד 12 חודשים זה עדיין זמן טוב לעיקור/סירוס. כאשר הם גורים ועד גיל מסוים אי אפשר לעקר או לסרס אותם אולם מגיל 3-4 חודשים, ברגע שהווטרינר ממליץ על עיקור או סירוס והאופציה מתאפשרת זה הזמן לעשות את זה.

במידה ואימצתם חתול מעט בוגר יותר התייעצו על האופציה לסירוס/עיקור עם הווטרינר שלכם שידע מה לעשות. סירוס ועיקור חתולים יתרום לאורך חיים טוב, ארוך ובריא יותר לחתולים שלכם, ישפר את ההתנהגות שלהם ויספק גם לכם חיים נינוחים ונעימים יותר אתם.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.