כלב שוכב ליד קערת אוכל

מזון יבש לכלבים

אחת הסוגיות הגדולות ביותר לעניין גידול כלבים הוא בחירת סוג האוכל המתאים ביותר לכלב שלכם. מרבית בעלי הכלבים כלל אינם משקיעים מעט זמן ומאמץ לבדוק את סוג האוכל שהם קונים לכלב שלהם ומסתמכים על המלצות המוכר בחנות החיות או פשוט רוכשים מזון שמתאים לתקציב שלהם. ובכן זה תמיד טוב שיש לכלב מחסה, תשומת לב ומי שייתן לו אוכל ומים גם אם מדובר באוכל באיכות ירודה יותר – זה עדיף מאשר שהכלב ייזרק לרחוב או יורדם.

אך אם אתם יכולים להשקיע עוד כמה עשרות שקלים בחודש ולדאוג לכלב שלכם לאוכל מעט יותר איכותי וכזה המתאים לשמירה על הבריאות שלו וההתפתחות התקינה שלו הרי שאתם עושים מצווה אפילו גדולה יותר ואף מאריכים את חייו של הכלב ושמירה על בריאותו לאורך חייו. איך בוחרים מזון יבש לכלבים? מהן הכמויות הנכונות? איך לבחון את טיב המזון? על כך ועוד בחמש הדקות הקרובות.

תזונה נכונה של הכלב שלכם מאריכה את חייו

מספר מחקרים גדולים נעשו ברחבי העולם על כלבים בגזעים שונים ובסביבות מחיה שונות ברחבי העולם. בדקו שתי קבוצות של כלבים: כלבים בעלי משקל עודף מול כלבים במשקל תקין. הממצאים גילו שכלבים בעלי משקל תקין יחיו בין חצי שנה לשנתיים וחצי יותר מכלבים במשקל עודף.

במונחים של כלב מדובר בהרבה מאוד זמן. התזונה הנכונה של הכלב שלכם מאריכה את חייו ושומרת על בריאותו. בהתאם לגיל הכלבים, למצב השיניים שלו ולמצבו הבריאותי הקיים (למשל אם הוא אלרגי לחומר גלם מסוים) הרי שבחירה נכונה של המזון היבש שאתם מעניקים לו תהיה קריטית גם לבריאות שלו, לאנרגיות שלו, לפרווה שלו, להתנהגות שלו ולהתפתחות שלו.

איך נדע מה המזון הנכון ביותר לכלב שלנו?

מזון יבש לכלבים יהיה לרוב המזון העיקרי או היחיד שהם יאכלו והוא צריך לכלול את כל הוויטמינים והמינרלים שהכלב זקוק להם על מנת להתפתח, להתחזק ולשמור על בריאותו וכוחו לאורך זמן. מזונות יבשים המבוססים במידה רבה על פחמימות כמו תירס למשל עשויים להכיל מעט מאוד ויטמינים ואינם מומלצים להאכלה בדרך כלל לאורך זמן. אנו תמיד נעדיף מזון שבו יש כמות גדולה יותר של בשל או רכיבים מן החי. גם הכלב שלכם יודה לכם על כך שכן הם יהיו טעימים יותר וגם מזינים יותר. 

איך לבחון את איכות המזון?

בחינת איכות המזון תשפיע על סוג האוכל שתבחרו בסופו של דבר. כאמור כדאי לבחור במזון איכותי עם רכיב בשר גבוה ביחס לפחמימות. לא רק שהכלב ישבע ממנה קטנה יותר של מזון היא גם תהיה טעימה ומזינה יותר עבורו. 

  • בדקו שעל השקית יש חותמת של ה- AAFCO שהיא האגודה האמריקאית לאכלה מבוקרת. 
  • בדקו את הרכיבים בגב השקית. ודאו שיש יחס גבוה לבשר מן החי.
  • גיל הכלב – על שקית המזון רשום אם המזון מתאים לגורים, מבוגרים או כלבים בוגרים. התאימו את סוג המזון לגיל הכלב כיוון שהתרכובת של המזון משתנה בהתאם גם כן. בעוד גורים ליותר פחמימות וויטמינים הרי שהאוכל של כלבים בוגרים יהיה עם פחות פחמימות וכו’.
  • בדקו את היצרן והמלצות עליו באינטרנט. האם הוא נחשב בין יצרני המזון האיכותיים?
  • התייעצו עם הוטרינר שלכם בנושא.

מהן הכמויות שהכלב צריך לאכול?

על שקיות המזון וכן באינטרנט ו/או לאחר ייעוץ עם הווטרינר שלכם תוכלו לבדוק את הכמות הרצויה שהכלב שלכם צריך לאכול מדי יום. הכמות הרצויה היא כזו שתשביע את הכלב, תעניק לו את כמות הויטמינים והמינרלים שהוא צריך אך תשמור על משקל תקין. יש כלבים שיאכלו פעם אחת ביום וכלבים אחרים שירצו לאכול ללא הפסקה ולכן תצטרכו להגביל אותם בעצמכם ולא למזוג להם בכל פעם שהם מבקשים אוכל.

הכמות בכל מנה תלויה במשקל הכלב ובהתאם לכמות הרצויה לשמירה על המשקל שלו. בדרך כלל עדיף להאכיל כלב בוגר בין פעם לפעמיים ביום (עדיף פעמיים בכמויות הנדרשות) ואילו אצל גורים כדאי להאכיל אותם מספר פעמים ביום או להשאיר להם אוכל זמין לכשיהיו רעבים.

מה לגבי מזון רטוב? האם הוא תחליף למזון יבש או בכלל כדאי לשלב?

מזון רטוב המגיע בקופסאות שימורים מכיל לרוב פחות ויטמינים ומינרלים ויותר סוכרים וממתיקים שונים. בדרך כלל נותנים אותו לכלבים כתוספת, כצ’ופר או כחטיף או כאשר יוצאים לטבע, טיול כלשהו ולוקחים את הכלבים אתנו אז קל יותר לשאת אתנו קופסאות שימורים לדרך. בדרך כלל לא מומלץ להשתמש בהם כמזון עיקרי או יחיד.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.