אישה מנקה כלב מפרעושים

כדור נגד פרעושים – כדורים נגד קרציות ופרעושים

אם אתם יושבים בסלון וצופים בתוכנית האהובה שלכם, מסיטים את הראש הצידה ורואים את הכלב שלכם מתגרד ללא הפסקה או סובל מחוסר שקט תוך כדי הגירודים – ככל הנראה יש לו פרעושים. גרוע מכך – הפרעושים יכולים להתרבות במהירות ולהגיע לאזורים נוספים בבית ובאזור הרביצה של הכלב ולהטריד גם אתכם וגם את הכלב שלכם.

יש לא מעט אפשרויות לטיפול בפרעושים אולם מלבד כדור נגד פרעושים או תכשירים אחרים חשוב לשמור גם על אורח חיים נקי ומסודר גם בבית שלכם וגם לכלב שלכם. אילו כדורים נגד פרעושים יש? האם הם מומלצים? והיכן ניתן להשיג אותם? על כך ועוד בכתבה זו.

מהם פרעושים ומדוע אנו רוצים להימנע מהם?

פרעושים הינם חרקים קטנים מאוד ומטרידים במיוחד. הם חיים בטבע בדרך כלל אולם בצורתם הבוגרת הם ניזונים מדם ולכן נטפלים לא פעם לבעלי חיים. לרוב מדובר בבעלי חיים החיים בטבע, אולם גם כלב מטופח שחי אתכם בבית יוצא לגינה או לטיול אתכם בפארק כדי לעשות צרכים כמה פעמים ביום. בזמן זה הפרעושים יכולים לקפץ על הכלב שלכם, להסתתר בפרווה ולהגיע אליכם הביתה בקלות.

משם אלה יכולים להתרבות בקצב מהיר מאוד ותוך זמן קצר להוביל לאלפי פרעושים שיכולים להתרוצץ בביתכם ולהטריד אתכם ואת הכלב שלכם. מלבד העובדה שהגירוד יהיה מעצבן, בלתי פוסק וכנראה שמטריד את המנוחה שלכם ובוודאי של הכלבים שלכם, הרי שאלה גם יפריעו לישון, העקיצות עשויות לזהם את הדם שלכם ולגרום לאלרגיות, מחלות והידבקות בוירוסים שונים (גם לכלב וגם לבני האדם) וקשה מאוד להיפטר מהם.

אזורים נוספים שבהם הפרעושים עשויים להיות מלבד על פרוות הכלב שלכם

הסיבה שקשה מאוד להיפטר מפרעושים היא כיוון שהם לא נמצאים רק על פרוות הכלב. אלה יכולים להימצא במגוון רחב של מקומות בבית שלכם, החל ממיטות ופינות הרביצה של הכלב שלכם, דרך המיטה שלכם, הספות בסלון, בין הוילונות, בשטיח ועוד. הנקבה מטילה ביצים בכמויות גדולות כך שגם אם תרססו נגד הפרעושים ותמיתו אותם, אחרים יקומו מהביצים שהוטלו ויחיו מחדש את הבעיה. על כן הפתרון הוא כללי ומקיף יותר.

כיצד ניתן לטפל בפרעושים בצורה מקיפה ויעילה?

טיפול בפרעושים בצורה יעילה פועל במספר מישורים: טיפול בכלב, טיפול באזור הרביצה של הכלב, טיפול בריהוט ובמצעים בבית וכן ביצוע שאיבה וניקיון לבית. 

  • הטיפול בכלב – כולל שימוש בכדור נגד פרעושים או פתרון אחד. מומלץ לרחוץ את הכלב פעם בשבוע-שבועיים בהתאם להוראת וטרינר, להבריש אותו היטב. 
  • טיפול באזור הרביצה של הכלב – לכבס את המיטה, המזרן והשמיכות של הכלב אולי אפילו את בובות הפרווה שלו אם יש כאלה. שאיבה וניקיון יסודיים של האזור.
  • שאיבה יסודית של הספה והמיטה, כיבוס הוילונות, הכיסויים של הספות והמצעים של המיטה. במקרים מסוימים כדאי לבדוק גם את הבגדים בארונות שאלה לא הגיעו לשם בטעות. 
  • חשוב לשמור על הבית נקי לעתים קרובות ולבצע ניקיון ושאיבה לבית לפחות פעם בשבוע.

מהו כדור נגד פרעושים והאם הוא באמת אפקטיבי?

כדור נגד פרעושים הוא כדור המגיע בדרך כלל בטעם של בשר או משהו טעים אחר, מיועד ללעיסה ו/או בליעה על ידי הכלב שכיוון שהוא טעים יאכלו אותו ממש כמו חטיף. חלק מהכדורים מתאימים לחודש וחלק ל3 חודשים. אלה מיועדים להעביר חומרים דרך מערכת הדם של הכלב, כאשר הפרעושים מנסים למצוץ את דמו של הכלב הם יורעלו וימותו.

הכדור אפקטיבי מאוד אך כמו כל כדור חשוב לבדוק אילו סוגי כדורים קיימים, מהם הסיכונים ותופעות הלוואי, לקרוא בנושא וגם להתייעץ עם הווטרינר שלכם ולבסוף להחליט על אופן הטיפול הטוב ביותר מבחינתכם.

האם הכדור מסוכן או מומלץ על ידי וטרינרים?

כדור נגד פרעושים מתבסס על חומרים המועברים דרך מחזור הדם של הכלב ומרעילים את הפרעושים המנסים למצוץ את דמם כדי להתקיים. הם רק חלק מהטיפול הנדרש כדי להיפטר מפרעושים. וטרינרים רבים ממליצים כיום על כדור נגד פרעושים לא רק לטיפול בפרעושים אלא גם לצורך מניעה. יש כמה סוגים של כדורים שקיבלו את אישור ה-FDA האמריקאי והם: נקסגארד, ברבקטו וסימפריקה. השניים הראשונים קיבלו אישור מוקדם יותר בעשור הקודם ובשנת 2016 גם סימפריקה קיבלו את האישור שלהם. בישראל הכדור הנפוץ ביותר הוא בדרך כלל ״ברבקטו״ אשר ניתן לכלבים אחת ל-3 חודשים לצורך טיפול ומניעה, בעוד הכדורים האחרים תקפים לחודש בדרך כלל.

לגבי רמת הסיכון יש שיאמרו לכם שהם מעדיפים לא להכניס שום דבר כימי לגופם של הכלבים שלהם ויש בזה מן ההיגיון. עבור כלבים מזנים מסוימים, חומרים מסוימים שיש בכדורים הללו עשויים להזיק או לעורר תגובות אלרגיות שונות. כמו כן במחקר שבוצע בנושא התגלה שבערך כחצי מהכלבים שעשו שימוש בכדור כזה או אחר נגד פרעושים חוו תופעות לוואי שליליות לאחר מכן. לכן לפני שאתם נותנים לכלב שלכם כדור נגד פרעושים, עשו הכל כדי להפחית את הסיכון להימצאותם של פרעושים, הקשיבו להמלצת הווטרינר שלכם, בצעו בדיקות נוירולוגיות מקיפות לכלב שלכם ועקבו לעתים קרובות אחר בריאותו והתנהגותו.

האם יש דרכים טבעיות לטפל בפרעושים ללא כדורים?

יש כיום תרסיסים שונים שניתן לשים על העור אולם לא תמיד הם אפקטיביים במיוחד ואם יש ילדים קטנים או תינוקות בבית הם עשויים להזיק להם. כמו כן מדובר בחומר הדברה כך שגם הכלב שלכם לא צריך לבוא עמו במגע. יש קולר נגד פרעושים אבל לרוב הוא עם ריח לא נעים ולא תמיד אפקטיבי.

כדור נגד פרעושים לרוב יהיה הפתרון האפקטיבי ביותר אולם כדי להפחית את הסיכון להימצאות הפרעושים חשוב לדאוג לשאיבה וניקיון הבית לעתים קרובות, קילוח סדיר של הכלבים שלכם וסירוק עם מסרק צפוף נגד פרעושים ועוד.

רוצים חוות דעת מקצועית של וטרינר? אנו במחמדי שירותי רפואה וטרינרית נשמח לספק לכם את השירותים הטובים והמקצועיים ביותר שנוכל להעניק לכם. צרו עמנו קשר לפרטים נוספים.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.