כלב קטן מחזיק עצם בפה

טיפים לבחירת אוכל לכלבים

הכלבים שלנו הם לא רק החברים הכי טובים שלנו הם ללא ספק חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלנו. כל אדם שמאמץ כלב בביתו עושה מצווה גדולה ויזכה לברכה וזכות על כך שהוא מספק לכלב תשומת לב, מזון ומים, קורת גג וכמובן חום ואהבה.

בדיוק כמו כל יצור חי, על מנת להתקיים, הכלבים שלנו צריכים לאכול ולשתות, כאשר החשיבות היא בין היתר גם על ויטמינים, חלבונית ומינרלים החשובים להתפתחותם ובריאותם של הכלבים.

בדיוק כפי שהאדם צריך לאכול בצורה נכונה ומאוזנת, בכמויות הנכונות ולהזין את הגוף עם הוויטמינים והמינרליים הנדרשים לו כדי להתקיים, להתפתח, להתחזק ולשמור על הבריאות – כך גם הכלבים שלנו צריכים לאכול את האוכל המתאים ביותר עבורם.

מדוע זה חשוב להתאים את האוכל לסוג הכלב שלנו?

הכלבים נבדלים זה מזה בגיל, גודל, אופי, מצב בריאותי, DNA, גזע ועוד. המזונות השונים מותאמים לכלבים מסוגים שונים, בין אם מדובר בגורים הזקוקים למזון מיוחד לצורך התפתחות למשל, כלבים בוגרים הזקוקים למזון בגודל מסוים כדי לשמור על ניקיון השיניים ואנרגיות בגוף ועד לכלבים עם אלרגיות או בעיות בריאותיות חס וחלילה הנדרשות באכילת מזונות ספציפיים המתאימים לאותם צרכים.

מומלץ להיוועץ עם הווטרינר שלכם בנוגע לסוג האוכל אותו אתם נותנים לכלבים שלכם כיוון שהוא מכיר את הכלב, מצבו הבריאות, המשקל שלו, הגיל שלו ויש לו את הידע המקצועי לייעץ ולהמליץ לכם על כמויות אוכל תקינות, סוג האוכל המומלץ ועוד. בכתבה זו נחלוק אתכם כמה טיפים חשובים לבחירת אוכל לכלבים ואת ההיגיון העומד מאחורי המזונות השונים.

בחירת מזון לגורים

תינוק קטן שנולד זקוק לחלב האם כדי להתפתח, לאחר מכן כשהוא מתחיל לאכול מזונות נוספים אלה יהיו רכים ויכללו ריכוז גבוה יותר של ויטמינים ומינרליים החשובים להתפתחות התינוק, לחיזוק הגוף והמערכת החיסונית שלו ועוד. אותו דבר קורה גם עם כלבים. הגורים אומנם מתוקים וחמודים שהם קטנים אך הם גם עדינים מאוד. העצמות שלהם עדיין רכות, יש לנהוג בהם בעדינות וגם השיניים שלהם עדיין בשלבי פיתוח (החל מהרגע שיוצאים להם שיניים).

ברגע שהם מפסיקים לינוק מהאימא ומתחילים להיפתח למזונות נוספים, חשוב שאלה יהיו מתאימים לגורים. כלומר מזונות שבהם הגרגירים מעט רכים יותר, קטנים יותר כדי שיוכלו ללעוס אותם יותר בקלות וכמובן מזונות המכילים יותר חלבונים ושומנים מאשר מזונות של כלבים בוגרים. זאת משום שהכלבים צריכים לגדול ולהתחזק והם עדיין בשלבי ההתפתחות והגדילה שלהם.

בחירת מזון לכלבים מבוגרים (סניור)

בדומה לאנשים מבוגרים הזקוקים לאוכל מיוחד לחיזוק העצמות, שמירה על הבריאות ומניעת השמנה, כך גם אצל כלבים מבוגרים. כלבים מבוגרים יהיו בעלי צרכים מיוחדים טוב ומזון מעט שונה מאשר התרגלו לאכול לאורך השנים. כעת הם זקוקים למזון דל קלוריות על מנת להפחית את הסיכון להשמנה ולבעיות לב ולחץ על המפרקים.

כמו כן השיניים נפגעות לאורך השנים אז צריך גם מזון רך יותר לאכילה שיהיה להם קל יותר ללעוס ולאכול אותו. גם הוויטמינים, המינרלים והחלבונית במזון יהיו בהקצבה הנכונה וכמובן כדאי גם להתאים את סוג המזון בהתאם לגזע הכלב והגודל שלו.

פרמטרים נוספים לבחירת מזון לכלב בוגר אבל לא מבוגר

  • גזע – כלבים מגזעים שונים יהיו גם בגודל שונה ולעתים בעלי העדפות מזון שונות. יש גזעים שרק בשל הגזע שלהם יהיו בעלי סבירות גבוהה לאלרגיה למזון מסוים או יעדיפו אוכל מסוג אחר.
  • משקל – כלבים בעלי עודף משקל יהיו זקוקים לאוכל דל קלוריות. ישנם גם סוגי מזונות מיוחדים אשר מתנפחים מעט בקיבה או בהרטבה של מים כמה דקות לפני פעולת האכילה ובכך יוצרים תחושת שובע אצל הכלב גם בכמויות אכילה קטנות.
  • טעם – מיותר לציין שלכלבים שונים ייתכן ויהיו גם טעמים מועדפים שונים של האוכל שלהם.
  • אלרגיות/ענייני בריאות – ישנם כלבים עם בעיות בריאותיות שונות שבעקבותיהם צריך גם לדאוג לאוכל מיוחד אותו יוכלו לאכול ואינו מכילים מרכיבים בעייתיים שונים. כך למשל גם במקרה של אלרגיות שונות.
  • פעילות גופנית – כלבים פעילים יותר מבחינת פעילות גופנית כמו כלבי עבודה, כלבים העושים פעילות ספורטיבית עם בעליהם, כלבי תחרויות ועוד – יהיו כלבים הזקוקים למזונות עם יותר חלבון – זאת כדי לבנות ולחזק את השרירים בצורה נכונה ולשמור על בריאות הגוף.

מדוע יש מזונות בטעמים שונים?

יש מזונות המבוססים על עוף, אחרים על בשר ברווז, ארנבת, חזיר, כבש או אפילו מזונות המבוססים על טונה או סלמון. הסיבה לכך שיש מזונות בטעמים שונים היא כיוון שהכלבים עשויים להעדיף טעמים אחרים ומגיבים טוב יותר לטעמים אלו. לא רק ברמת הקאות ואלרגיות, אלא גם ברמת ההתלהבות מהאוכל ואפילו נראות הפרווה של הכלב.

יש כלבים שמזונות מסוימים עשויים להשפיע לטובה על הפרווה שלהם ואפילו על הצואה שלהם. לעומת זאת מזונות אחרים, בשל טעם שהם לא אוהבים או לא יכולים לאכול בשל בעיה בריאותית – עשויים להזיק להם.

מה לגבי אוכל לגזעים גדולים?

כלבים מגזעים גדולים שגם שוקלים הרבה אלו כלבים הנמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר, הן מבחינה בריאותית ואורך חיים והן מבחינת הפגיעה במפרקים ובעצמות. ככל שהם גדולים יותר כך יש יותר עומס על המפרקים והם עשויים לסבול מכאבי מפרקים לאורך השנים. על כן חשוב להאכיל אותם במזונות עם תוספות של גלוקוזאמין וויטמינים אחרים המסייעים לחיזוק הסחוס והעצמות ומסייעים לאותם כלבים עוד משלבי ההתפתחות שלהם כגורים ועד לשלב הגדילה הסופית שלהם.

לסיכום, התאמת המזון לכלבים שלכם הינה חיונית מאוד. המזון עשוי להשתנות בהתאם לפרמטרים רבים ושונים הקשורים לסוג הכלב, גודל, משקל, גיל ועוד. אנו במחמדי נשמח לייעץ בנוגע לסוג האוכל המתאים להם ביותר ואף לספק לכם את האוכל עם משלוח מהיר עד דלת הבית. צרו עמנו קשר באתר או בטלפון לפרטים נוספים וביצוע הזמנה!

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.