אישה מאכילה כלב דלמטי

אוכל טבעי לכלבים

בעשור האחרון היינו עדים למהפכת איכות החיים בקרב בני אדם. אנשים החלו להשקיע בפעילויות ספורטיביות ותוכניות אימונים מסוגים שונים, החל לאכול בצורה בריאה, נכונה ומגוונת יותר ועוד. כפועל יוצא מאותה מהפכה בני האדם החלו ליישם את החשיבות של תזונה נכונה ואורח חיים בריא גם בקרב הכלבים שלהם, חבריהם הטובים ביותר ובני בית לכל דבר ועניין.

ככל שהכלבים שלנו יהיו בריאים יותר הם יהיו אנרגטיים יותר, שמחים יותר, יאריכו חיים ועוד. השימוש באוכל טבעי הוא טרנד עכשווי חזק מאוד והוא דוגל בהאכלת הכלבים במזון טבעי בלבד ולא במזון יבש מתועש. האם זה בריא יותר? מסוכן יותר? האם וטרינרים ומומחים ממליצים על תזונה זו? כיצד היא עובדת בכלל? על שאלות אלו ועוד ננסה לענות בדקות הקרובות.

מהו אוכל טבעי לכלבים?

אוכל טבעי לכלבים הוא אוכל המבוסס לרוב על בשר נא, בשילוב פירות וירקות בדרך כלל ולעתים גם עצמות בבשר. למעשה, תזונה זו מבוססת על התזונה ההיסטורית של כלבי המזחלות אשר בעבר היו אוכלים בשר נא מציד בעליהם מבלי שהבשר עבר תהליך עיבוד ותיעוש כלשהו.

גישה זו החלה לצאת לאור החל משנות ה-90 כאשר בשנים האחרונות יותר ויותר חנויות מזון לבעלי חיים החלו לשווק אוכל טבעי לכלבים מסוגים שונים לצד האוכל המתועש הרגיל. בקצרה נאמר שיש וטרינר התומכים בתזונה זו ואחרים אינם תומכים בתזונה זו. אולי אחת הבעיות הגדולות אתה היא שכאשר הכלב שלכם יתרגל לאכול אוכל טבעי הוא יתקשה לשלב או לעבור לאחר מכן לאוכל מתועש ויבש. 

היתרונות באוכל טבעי לכלבים שלנו

  • מכיל רכיבים טבעיים ואיכותיים – אוכל טבעי לכלבים יכיל רכיבים איכותיים יותר, טבעיים ועשירים יותר. הוא לא יכיל תוספים מאולצים, תוספים להארכת חיי המוצר או תוספים מלאכותיים שעשויים להזיק לבריאותו של הכלב.
  • יודעים מה נותנים לכלב – בשונה ממזון מתועש שבו אנו לא יודעים בדיוק מה הכניסו במזון אותו אנו נותנים לכלב שלנו הרי שבמזון טבעי אנו יודעים בדיוק מה אנחנו מספקים לו, באיזה מינון ואת המרכיבים השונים שהוא מקבל. כמובן שזה מצריך גם לימוד הנושא לגבי כמויות, סוגי ויטמינים ומינרלים שיש במאכלים ובכל מנה שאתם נותנים וכו’.
  • מעט פחמימה יותר חלבון – מזון טבעי מבשר נא בעיקר הוא מזון המכיל חלבונים בכמות גדולה יותר ופחמימות בכמות נמוכה יותר. בדרך כלל במזון המתועש יש כמות גדולה של פחמימות בשל שילוב הדגנים לניפוח המזון ואלה תורמות להשמנת הכלבים ובעיות בריאותיות שונות אם צורכים בכמות גדולה.
  • אוכל טבעי לכלבים כולל כמות מצומצמת יותר של מרכיבים – ולכן גם מפחיתה את הסיכון לתגובות אלרגיות שונות כתוצאה ממרכיבים כאלה ואחרים. 

האם יש גם חסרונות?

כמובן. על אף היתרונות הרבים של האוכל הטבעי לכלבים הרי שהוא לא חף מחסרונות ולכן כדאי לקחת זאת בחשבון לפני שנותנים לכלבים שלנו אוכל טבעי. ראשית לאחר שהכלב יתרגל לאכול אוכל  טבעי הוא יתקשה לשלב או לחזור לאוכל יבש לאחר מכן. בנוסף, תזונה טבעית היא יקרה יותר מאוכל מתועש הנחשב לאיכותי.

על הבעלים ללמוד היטב את הוויטמינים והמרכיבים השונים שיש בכל מזון טבעי שהוא נותן לכלב שלו ולהרכיב תפריט האכלה מסודר. הסיבה לכך שהיא שבמידה ולא יהיה גיוון ומינון נכון בתזונה הטבעית הכלב לא יקבל את כל המרכיבים שהוא צריך כדי לשמור על בריאותו, על הפרווה שלו, על האנרגיות שלו ועוד.

המזון אולי כולל פחות פחמימות אולם כמות גדולה של חלבונים. זה מצוין עבור כלבים מסוימים הנדרשים בצריכה מוגברת של חלבון לצורך התחזקות וגדילה אולם בשלבים כלשהם בחייהם הם אינם זקוקים לכמויות חלבון גדולות כל כך. חיסרון נוסף שיכול להיות הוא זיהום או הידבקות בבקטריות וחיידקים שעולים להימצא בבשר הנא. כדי לתת לכלב מזון טבעי לאורך זמן צריך לאחסן אותו בקירור במיוחד. לא מומלץ לתת לכלבים מזונות טבעיים עם עצמות ויש צורך לשמור על בריאות דנטלית בצורה הדוקה יותר.

האם תזונה טבעית מתאימה לכל כלב?

הכמות הגדולה של החלבון לא מתאימה לכל כלב. כלבים עם בעיות בכליות, בכבד, בלבלב או במערכת העיכול עשויים לסבול מתזונה זו ולכן במקרה כזה היא איננה מומלצת. כלבים הסובלים ממחלות שונות גם כן לא יוכלו לאכול סוג זה של מזון. 

עלויות של אוכל טבעי לכלבים

אוכל טבעי מונה יתרונות רבים ומגוונים, החל מסיבים תזונתיים בעלי ערך גבוה יותר ואוכל איכותי ומשובח יותר, דרך מזון טעים שתמיד ייאכל ולא יישאר ממנו בצלחת עוד. אחד החסרונות הוא שמדובר בתזונה מעט יקרה יותר מאשר אוכל מתועש. 

יצרנים ישראלים של מזון טבעי לכלבים בפיקוח משרד החקלאות

  • אבוריג’נל – יצרן ישראלי המשווק שקיות מזון של 500 גרם כל אחת, המבוססת על בשר בעיקר וכן שילוב של פירות וירקות. נדרש לשמור את המזון בטמפרטורה נמוכה של 4 מעלות לערך והחברה עובדת תחת השגת משרד הבריאות והחקלאות. 
  • הנריס – יצרנית מזון וחטיפים המייצרת מספר מתכונים אשר מחשבים את צרכיו של הערכים התזונתיים של הכלב שלכם ומתאימים לכמויות אלו כך שלא תצטרכו להשלים בעזרת מזון נוסף. החברה פועלת כמובן תחת אישור משרד החקלאות ועל המאכלים והרכיבים ראויים למאכל אדם.
  • מיט – חברה המייצרת מזון טבעי לכלבי המבוסס על מתכונים מקוריים של החברה וכוללים בעיקר בשר נא וחלקי פנים. 

אז לסיכום – האם מדובר במזון המומלץ לכלבים?

אם נסכם את המאמר נאמר בפה מלא שאוכל טבעי לכלבים יכול להיות נהדר לכלבים מסוימים אך אינו מתאים לכלבים אחרים. כדאי להיוועץ עם הווטרינר שלכם בנושא ולרכוש רק אוכל טבעי מומלץ, אותו תצטרכו לאחסן בקירור ולהגיש בכמויות הנכונות.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.